Hámor opäť balí do Himalájí, prvým cieľom výpravy Annapurna

Zdieľať

Slovenský horolezec Peter Hámor sa opäť balí do Himalájí. Na stredajšej tlačovej konferencii predstavil projekt Himalayan Trilogy Reactivation 2008, ktorý zahŕňa výstup na osmičku himalájskych vrcholov. Z nich je päť vyšších ako 8000 m.

Výstupy s poľskými kolegami absolvuje rýchlym – alpským štýlom, bez použitia umelého kyslíka, nosičov a budovania postupových táborov. Trojica má prezývku „Tres Pedros“, tvoria ju Hámor, Piotrovia Pustelnik a Morawski, dopĺňa ich horolezec a filmár v jednej osobe Dariusz Zaluski. „Keď sme predstavili náš projekt na renomovanej internetovej stránke mounteverest.net, viac odklikov mala už iba správa o smrti Sira Edmunda Hillaryho,“ načrtol Hámor.

Hlavným cieľom skupiny je desiata najvyššia hora sveta Annapurna (8091 m). „Na vrchol tejto hory neexistuje, nazveme to, bezpečná cesta. Vyskúšame alpským výstupom severozápadnú stenu cestou Českou cestou, o ktorej máme informácie od našich kamarátov a z fotografií,“ predstavil plány Popradčan.
Annapurna (v preklade Bohyňa úrody) je poslednou štrnástou osemtisícovkou, ktorá Pustelnikovi chýba do skompletizovania tzv. Koruny Himalájí. O výstup na vrchol tejto najnebezpečnejšej hory sa pokúsil tri razy, no zatiaľ neúspešne. „Prekvapenia by sa nemali prezrádzať, ale v prípade úspechu chystáme pre Pustelnika posedenie v Káthmandú. Piotr sa stane štrnástym horolezcom, ktorí majú na svojom konte Korunu Himalájí. Na vrchol neberieme žiadne prekvapenie, iba najnutnejšie veci. Čokoľvek, čo by mohlo ohroziť úspech výstupu a to môže byť aj to kilo navyše v batohu, tomu sa chceme vyhnúť. Pri výstupe sa bude pracovať a športovať a oslavovať sa bude potom,“ doplnil Hámor.

Slovensko-poľská expedícia sa následne presunie do Pakistanu, kde plánuje kompletný prechod hrebeňa Gasherbrumov. Ten je už dlhý čas výzvou pre horolezcov, no zatiaľ sa oň nikto nepokúsil. Traverz začnú výstupom na Gasherbrum I (8080 m) a cez Gasherbrum II (8035 m) budú pokračovať na vrchol Gasherbrumu III (7952 m). „Nadväzujeme na myšlienku Wojteka Kurtyku. Gasherbrum I a II sú samostatne stojace osemtisícovky. Sú však pri sebe tak blízko, že už mnohým napadlo spojiť tieto výstupy. My by sme sa chceli pokúsiť urobiť naozaj hrebeňovku. Ten masív sa dá veľmi pekne uzatvoriť hrebeňovým prechodom,“ tvrdí 43-ročný Hámor.
Poslednou časťou projektu je prvý kompletný prechod trojvrcholového hrebeňa dvanástej najvyššej hory sveta Broad Peak, najbližšieho suseda Gasherbrumov. Každý z trojice „Pedros“ už stál na hlavnom vrchole v roku 2006. „Je to veľmi podobná hrebeňovka. Masív je ešte kratší ako v prípade Gasherbrumov, hrebeň však technicky zložitejší a čaká nás viac lezenia,“ vysvetľuje slovenský horolezec. Hámor s kolegami si tentoraz naplánovali čistý traverz vrcholov Broad Peak North (7550 m), Broad Peak Central Summit (8016 m) a Broad Peak Main Summit (8047 m).

Z Hámorových slov jasne vyplýva, že s Pustelnikom a Morawskim tvoria zohratú trojicu. „Medzi nami je približne desaťročný odstup. Najstarší Pustelnik je ten skúsený, najmladší Morawski ten dravý a ja v strede ten, čo sa teší že je s nimi,“ skonštatoval humorne.
Prečo sa však opäť pokúša o kopce, na ktorých vrcholoch už stál? „Pre mňa je dôležitejšia cesta ako vrchol. Nemám toho času tak veľa, aby som riskoval kopce, ktoré nemám v zbierke. Volím opäť radšej peknú horu a dobrú partiu. Kompletizácia osemtisícoviek ma až tak neláka,“ doplnil.
Prvého slovenského pokoriteľa najvyšších vrcholov všetkých piatich kontinentov čaká v piatok päťmesačná rozlúčka so Slovenskom a o deň neskôr odlet do nepálskeho Káthmandú. Ako aklimatizáciu si spolu s kolegami naplánoval výstup na Ama Dablam (6856 m). „Nerád by som hovoril o aklimatizácii, aby som tie kopce nebodaj neurazil. Chystáme sa na najkrajšiu horu v oblasti Everestu. Je to nádherný zub, ktorý mnohí volajú aj Matterhorn Himalájí a majú pravdu. Na túto dominantnú horu som chcel vystúpiť už v roku 1996, keď som bol po prvý raz pod ňou. Veľmi ma priťahovala,“ vyznal sa slovenský člen expedície.

Jedinečný projekt sa rozhodla podporiť spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava a.s. „Energiu vnímame ako fenomén bez ktorej by človek nemohol dosiahnuť vrchol. Naša spoločnosť sa spája so silnými a Peter Hámor medzi nich rozhodne patrí,“ povedal na margo spolupráce s Hámorom Igor Gallo, výkonný riaditeľ sekcie právnej podpory a komunikácie.


zdroj:TASR

Zdroj: TASR

Aktuality