ENERGETIKA: Nové vedenia s Maďarskom budú postavené do roku 2018

Zdieľať

So samotnou výstavbou 400 kilovoltových vedení na trase Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka by sa malo začať na prelome rokov 2015 a 2016.

BRATISLAVA 10. marca (SITA) – Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) stále pracuje na projekte budovania nových vedení s Maďarskom. Ide o 400 kilovoltové vedenia na trase Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka. Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva SEPS Miroslav Stejskal, oba projekty sú v štádiu hľadania najvhodnejšieho miesta prechodu štátnej hranice. „Na tento účel bude v dohľadnom čase podpísaná aj zmluva o spolupráci medzi SEPS a maďarským prevádzkovateľom prenosovej sústavy MAVIR,“ dodal Stejskal.

So samotnou výstavbou vedení by sa malo začať na prelome rokov 2015 a 2016. Nové vedenia by mali byť postavené do roku 2018. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy zatiaľ nechcel konkretizovať, koľko by si projekty mohli vyžiadať investičných prostriedkov. „Ide o informáciu, ktorú naša spoločnosť považuje za citlivú, pretože zverejnenie takéhoto údaja môže ovplyvniť proces verejného obstarávania realizácie stavby,“ konštatoval Stejskal.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.

Zdroj: SITA

Tlačové správy