Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) sa 3. 12. 2024 úspešne pripojila k medzinárodnej platforme MARI. Po úspešnom pripojení sa do platformy PICASSO tak zavŕšila vstup do medzinárodných platforiem zameraných na obstaranie regulačnej energie.
Platforma MARI poskytuje pre pripojených prevádzkovateľov PS spoločný priestor na obstaranie regulačnej energie s manuálnou aktiváciou (ďalej len „mFRR“), v minulosti tiež označovanou ako podporná služba terciárnej regulácie výkonu. Prístup do platformy MARI umožní spoločnosti SEPS koordinovane vymieňať regulačnú elektrinu s pripojenými prevádzkovateľmi prenosových sústav.
Vstup SEPS do platformy MARI je výsledkom dlhodobej úzkej spolupráce s európskymi prevádzkovateľmi prenosových sústav. Cieľom platformy je umožniť operátorom prenosových sústav zdieľať zdroje regulačnej elektriny a dosiahnuť vyššiu efektivitu, transparentnosť a spoľahlivosť pri vyrovnávaní ponuky a dopytu v reálnom čase.
Rovnako ako pripojenie do platformy PICASSO aj pripojenie do platformy MARI so sebou prináša viaceré zásadné zmeny, ktoré menia doterajší spôsob aktivácie a ocenenia štandardných produktov služby mFRR. Ponuky od domácich poskytovateľov podporných služieb sú zozbierané jednotlivými prevádzkovateľmi PS a zaslané na platformu. Tá všetky prijaté ponuky zhromaždí, vyhodnotí a zoradí do spoločného cenového rebríčka. Platforma taktiež zabezpečuje optimalizáciu aktivácie regulačnej elektriny na základe požiadaviek prevádzkovateľov PS v závislosti od vzniknutej výkonovej nerovnováhy v príslušnej regulačnej oblasti. Aktivované sú prioritne cenové ponuky s najnižšou cenou v rámci spoločného cenového rebríčka. Pri aktivácii berie platforma do úvahy dostupné prenosové kapacity medzi prepojenými ponukovými oblasťami.
V súvislosti so zmenou oceňovania aktivácie služby mFRR bola v zmysle vyhlášky ÚRSO č. 246/2023 Z.z. upravená hodnota maximálnej povolenej ceny pre ponuky regulačnej elektriny vo forme štandardného produktu zo služby mFRR+ (kladná) a mFRR- (záporná). Tá sa od termínu pripojenia určuje podľa príslušnej cenovej metodiky platformy MARI.
Pripájanie prevádzkovateľov prenosových sústav k platforme MARI je postupné. Postupným pripájaním zvyšných členských prevádzkovateľov PS je predpoklad nárastu celkovej likvidity a cezhraničných výmen regulačnej elektriny typu mFRR na platforme MARI, čo by v konečnom dôsledku malo mať pozitívny dopad na vývoj cien regulačnej elektriny z mFRR. Spoločnosť SEPS preto očakáva, že výhody spojené s účasťou v platforme sa v plnej miere prejavia po pripojení všetkých členských prevádzkovateľov prenosových sústav, najmä poľského a maďarského, s ktorými je prenosová sústava SR priamo prepojená.
Posledným plánovaným krokom súvisiacim s integráciou spoločnosti SEPS do Európskych platforiem na cezhraničnú výmenu regulačnej energie bude pripojenie spoločnosti SEPS k modulu CMM (Capacity Management Modul) v priebehu roka 2025. Ten dopĺňa platformy PICASSO a MARI o modul, ktorý zabezpečí efektívnejšie manažovanie procesov prideľovania cezhraničných prenosových kapacít. Pripojenie SEPS k modulu CMM nekladie žiadne dodatočné požiadavky respektíve povinnosti na poskytovateľov mFRR v rámci Slovenska.
Čo sú platformy PICASSO a MARI?
PICASSO (Platform for the International Coordination of Automated frequency restoration and Stable System Operation) je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou (aFRR). Projekt PICASSO bol založený v auguste 2017, pričom spoločnosť SEPS sa k nemu pripojila 26. júna 2018 a stala sa tak plnohodnotným členom. Oficiálna webová stránka projektu PICASSO vrátane informácii o aktuálnom stave projektu je k dispozícii na stránke ENTSO-E, kde nájdete aj aktuálny stav pripojenia a plán pripájania ostatných PPS tzv. accession roadmap.
MARI (Manually Activated Reserves Initiative) je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou (mFRR). Projekt MARI bol založený v apríli 2017, pričom spoločnosť SEPS sa k nemu pripojila 26. júna 2018 a stala sa tak plnohodnotným členom. Oficiálna webová stránka projektu MARI vrátane informácii o aktuálnom stave projektu je k dispozícii na stránke ENTSO-E, kde nájdete aj aktuálny stav pripojenia a plán pripájania ostatných PPS tzv. accession roadmap.
Pripojenie SEPS k platformám umožní cezhraničnú výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou (mFRR) a s automatickou aktiváciou (aFRR) medzi krajinami EÚ (účasť je povinná pre všetky krajiny EÚ). Obe tieto platformy tak v rámci trhu prinesú poskytovateľom podporných služieb na strane výroby/spotreby elektriny príležitosť poskytovať regulačnú energiu prostredníctvom SEPS aj pre iné krajiny, v ktorých bude požiadavka na aktiváciu regulačných služieb. Profitovať z nich bude aj SEPS, keďže otvorenie sa trhu s regulačnou energiou prinesie vyššiu likviditu v rámci spoločného cenového rebríčka platforiem aj možnosť aktivovať v danej chvíli cenovo najvýhodnejšiu ponuku regulačnej energie. Tieto európske platformy prispejú k efektívnosti v rámci vyrovnávania bilancie v Európe a integrujú trhy s regulačnou energiou aFRR a mFRR a tým prispievajú k zvýšeniu prevádzkovej bezpečnosti.