Energetické dátové centrum (EDC) je platforma na výmenu dát. Účastníkom trhu s elektrinou prináša zjednodušenie a unifikáciu dátových výmen a zníženie administratívnej záťaže odstránením duplicitného a viacnásobného poskytovania dát. Platforma zároveň zavádza nové dátové toky, ktoré umožňujú pôsobenie novým účastníkom trhu s elektrinou a sprístupnenie dát koncovým odberateľom. Vzniká tak priestor pre spoluprácu pri obchode so silovou elektrinou a zároveň sa na trhu uľahčí ďalší rozvoj smart riešení.
Výrobcovia, ktorí nemajú podporu doplatkom*, resp. povinným výkupom, vďaka EDC získali možnosť ponúkať flexibilitu pre agregátorov, alebo zdieľať prebytočnú elektrinu koncovým odberateľom. Agregátori môžu spájať zdroje flexibility do agregačných blokov a môžu si vyberať medzi poskytovaním flexibility na odberných a odovzdávacích miestach alebo na zariadení.
Vo výsledku sa vďaka EDC mnohým subjektom znížia náklady na energie, keďže budú môcť elektrinu zdieľať medzi sebou. Zvýšenie dostupnej flexibility v sústave následne umožní pripájanie ďalších obnoviteľných zdrojov.
Kto sú agregátori flexibility?
Agregátori flexibility dokážu optimalizovať a riadiť prevádzku flexibilných zariadení spotrebiteľov aj výrobcov v reálnom čase. Ich úlohou je agregovať aktuálne prebytočnú elektrinu od spotrebiteľov a menších výrobcov.
Túto agregovanú elektrinu následne buď:
- využijú na ponuku podporných služieb,
- alebo zobchodujú na trhu,
- alebo použijú na riadenie veľkosti odchýlky.
Príklad agregátora flexibility
Mestské teplárne produkujú pri výrobe tepla aj elektrickú energiu. Agregátor flexibility upravuje prevádzku tejto teplárne na základe pokynov SEPS za účelom vyregulovania elektrizačnej sústavy, teda napríklad zvyšuje výrobu elektriny v teplárni v prípade nedostatku elektrickej energie v sústave.
Ako to bude fungovať v praxi
Pozrime sa na to, ako pomôže EDC jednotlivým účastníkom trhu v reálnom živote. Obec nainštaluje na budovu základnej školy fotovoltické panely. Zároveň sa vytvorí Skupina zdieľania elektriny , aby vyrobenú elektrinu nevyužívala výhradne škola, ale aj dom seniorov, ktorý sa v obci nachádza. A to všetko bez toho, aby boli škola a dom seniorov navzájom priamo prepojené elektrickým vedením. Týmto spôsobom sa zníži domu seniorov faktúra za elektrinu o množstvo elektrickej energie získané z fotovoltiky zo základnej školy. Toto všetko sa môže udiať len vďaka energetickému dátovému centru, ktoré vytvorenie Skupiny zdieľania elektriny umožnilo.
Vznik EDC v jednotlivých krokoch
Založenie EDC umožnila vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví**. Prípravou EDC poverilo Ministerstvo hospodárstva SR spoločnosť OKTE (organizátor krátkodobého trhu s elektrinou), ktorá je dcérou spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).
Spustenie prebiehalo vo viacerých fázach. Od 1. 7. 2023 sa umožnila registrácia nových účastníkov trhu. Spustili sa procesy agregácie, akumulácie a zdieľania elektriny, pre ktoré boli spracované dátové modely s dopadom na existujúce procesy a systémy OKTE, najmä centrálneho dátového skladu, zúčtovania odchýlok a centrálnej fakturácie sieťových poplatkov. O tri mesiace neskôr sa spustila samotná prevádzka informačného systému EDC, ktorý umožnil agregátorom, prevádzkovateľom zariadení na uskladnenie elektriny a skupinám zdieľania elektriny vykonávať svoju činnosť
Plná funkčnosť EDC sa dosiahla 1. 7. 2024, keď sa spustili nové spôsoby výpočtu zdieľania a zavedenie agregácie na agregačné bloky. Súbory jedného alebo viacerých zvolených odberných a odovzdávajúcich miest môžu vďaka tejto funkcionalite predávať flexibilitu na organizovaných trhoch s elektrinou alebo na trhu s podpornými službami, alebo za účelom minimalizácie odchýlky. Agregačný blok je riadený agregátorom prostredníctvom riadiaceho terminálu ako jeden celok.
Máte záujem zapojiť sa do zdieľania elektriny? Obráťte sa na OKTE na emailovej adrese: edc@okte.sk
_______________________________
*Forma podpory OZE v zmysle § 3 a § 6 zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov
** Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) č. 207/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou, obsahové náležitosti prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy, organizátora krátkodobého trhu s elektrinou a rozsah obchodných podmienok, ktoré sú súčasťou prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy.