1. Úvodná stránka
  2. SEPS v mediach
  3. M. Magáth pre HN: Bez investícií do sietí nebude ani bezpečná, ani dostupná energia

M. Magáth pre HN: Bez investícií do sietí nebude ani bezpečná, ani dostupná energia

Zdieľať

  • Európu čakajú stovky miliárd na siete, inak hrozí drahšia elektrina.
  • Bez silných sietí môže zlyhať transformácia aj pri nových zdrojoch.
  • Kľúčový problém brzdia procesy, nie technológie ani plány.
  • Zdržania dnes môžu výrazne predražiť energiu pre domácnosti aj firmy.

Čísla hovoria jasne. Európa bude v najbližších desaťročiach potrebovať investície do prenosovej infraštruktúry v objeme stoviek miliárd eur. Za týmito nie malými investíciami je však istá forma záruky, že každé investované euro prinesie násobne vyššiu hodnotu v podobe bezpečnosti a stability dodávky elektriny. Otázkou teda nie je, či, ale kedy.

Odkladanie rozhodnutí o investíciách bude totiž znamenať rast nákladov pre domácnosti aj priemysel, a teda aj vyššie ceny, ktoré budeme za elektrinu platiť. Verejná diskusia o budúcnosti energetiky sa dnes často sústreďuje najmä na spôsob výroby, nové, resp. obnoviteľné zdroje či ceny komodít. Dôležité je si však uvedomiť, že za týmito témami je systém, ktorý to celé riadi, a tým je prenosová sústava.

Celý komentár si môžete prečítať tu: Bez investícií do sietí nebude ani bezpečná, ani dostupná energia

SEPS v médiach