Európski lídri hľadajú recept na drahú elektrinu, ktorá drví energeticky náročné firmy na celom kontinente. Na stole je niekoľko zásadných návrhov: od oddelenia cien elektriny a plynu až po vytvorenie spoločnej burzy pre stredoeurópske krajiny a Taliansko. Viacerí politickí lídri pripisujú vinu drahým emisným povolenkám. Žiadajú preto ich pozastavenie na niekoľko rokov alebo zavedenie cenového stropu. O týchto opatreniach diskutovali štátnici na posledných dvoch samitoch v Belgicku, no konkrétne riešenia nateraz neschválili. Tému v štúdiu rozobrali Martin Magáth, generálny riaditeľ SEPS, a Jozef Holjenčík, predseda ÚRSO.
Zdieľať