1. Úvodná stránka
  2. Blog
  3. Stabilná práca a férový plat? Nájdeš ich v energetike

Stabilná práca a férový plat? Nájdeš ich v energetike

Zdieľať

Vedel si, že sektor energetiky je jedným z najstabilnejších pracovných odvetví? Napríklad v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave pracuje 16 % zamestnancov už viac ako 20 rokov a takmer 32 % zamestnancov viac ako 10 rokov. Čože? Ty si nikdy nepočul o tejto firme? Možno si už videl skratku SEPS, ale nikdy si sa nezaoberal, čo to vlastne je. A pritom, SEPS je unikát. Jej činnosť na Slovensku nedokáže zastrešiť nik iný. Každý z nás chce predsa doma svietiť, nabíjať si telefón, prípadne pozerať telku. Jednoducho, elektrinu potrebuješ pre život a bez energetiky a ľudí, ktorí v nej pracujú, by to určite nešlo.

Stabilita a férové podmienky sú základnými piliermi jobu v elektroenergetike, SEPS nevynímajúc. Stále existuje dosť pracovných pozícií, v ktorých by si sa vedel uplatniť. Či už si zbehlý v technike, prípadne rád komunikuješ v angličtine a máš talent na obchod, uplatnenie nájdeš. A čerešničkou na torte je určite aj plat. Ak sa pozrieme na to, ako sa zarába na Slovensku, zistíme, že vlani bola priemerná mzda na úrovni 1350 eur v hrubom. Tento údaj hovorí, že polovica zamestnancov mala základnú mzdu nižšiu ako priemerka a druhá polovica zas zarobila viac. Samozrejme, treba brať do úvahy aj to, kde na Slovensku pracuješ. Inak sa zarába v Bratislavskom kraji,  kde je platový medián 1650 eur, v porovnaní napríklad s Prešovským krajom,  kde polovica pracujúcich zarobila minulý rok menej ako 1165 eur (zdroj: www.platy.sk). Priemerný plat v energetike bol vlani 1 589 €, čo je určite vyššie ako priemer za celé Slovensko. Čo povieš, stálo by to za to?

Energetika nie je nuda

Život bez elektriny, najmä pri súčasnom rozmachu rôznych technológií, je skutočne nepredstaviteľný. Ruku na srdce. Vieš si predstaviť, že by si si nemal kde nabiť mobil? Alebo nebodaj by ti nefungoval notebook? Úplná tragédia. Preto je energetika jedným z odvetví, bez ktorého sa ľudstvo nikdy nezaobíde. Rovnako v nej v blízkej budúcnosti nehrozí, že pracovné pozície nahradia počítače a roboty. Ak si práve odmietavo pokýval hlavou, pretože fyzika či matematika nikdy neboli tvoje silné stránky, tak sa možno pripravuješ o kariéru u skvelého zamestnávateľa. Slovenská elektrizačná prenosová sústava sa stará o to, aby na Slovensku bola elektrina všade tam, kde ju potrebujeme. Zabezpečuje prenos elektriny priamo od výrobcov smerom k distribučným spoločnostiam, ktoré potom distribuujú elektrinu priamo do domácností alebo firiem. Ak si si teraz predstavil, že lozenie po stožiaroch a ťahanie  káblov nie je nič pre teba, tak nezúfaj. 😊 Podobne ako v iných firmách, aj v SEPS potrebujú ľudí na rôzne pozície – od HR, cez právnikov až po analytikov a obchodníkov s výbornou znalosťou angličtiny. Alebo by ťa bavilo riadiť celú prenosovú sústavu Slovenska? Tvoj sen sa môže splniť. Slovenský elektroenergetický dispečing v Žiline tiež potrebuje šikovných ľudí. A nezabudni, že toto všetko je aj pre absolventov. Všetko potrebné ťa naučia.

Práca v energetike môže byť pre každého. Tak pre absolventa, ako aj seniorného kandidáta s praxou. Veď napokon, priemerný vek zamestnancov v SEPS je 46 rokov. To znamená, že skúsenejší si vychovávajú menej skúsených. A tak to môže byť aj s Tebou.

Všetky voľné pracovné pozície, ktoré SEPS aktuálne ponúka si môžeš pozrieť už teraz na  https://www.sepsas.sk/o-nas/kariera/

Blog