KORONAVÍRUS: SEPS musela okamžite zabezpečiť respirátory pre zamestnancov, nebol vtedy priestor na porovnanie ponúk

Zdieľať

Slovenská elektrizačná prenosová sústava tým reaguje na vyjadrenia mimovládky Transparency International Slovnensko.Tá tvrdí, že štátna firma kupovala respirátory od syna svojho manažéra.
BRATISLAVA 31. marca (SITA) – V súvislosti s výskytom nového koronavírusu musela Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) zabezpečiť respirátory pre zamestnancov okamžite 16. marca. Spoločnosť ich musela obstarať aj vzhľadom na to, že je v zmysle uznesenia vlády prevádzkovateľom prvkov kritickej infraštruktúry a v zmysle zákona prevádzkovateľom európskej kritickej infraštruktúry. Uviedol to pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Norbert Deák v reakcii na vyjadrenia mimovládky Transparency International Slovnensko (TIS). Tá tvrdí, že štátna firma kupovala respirátory od syna svojho manažéra.
Ako zdôraznil Deák, vzhľadom na akútny nedostatok osobných ochranných pracovných pomôcok v zásobách musela spoločnosť počas víkendu 14. a 15. marca kontaktovať viaceré spoločnosti. SEPS potrebovala okamžite dodať rúška a respirátory najmä pre pracovníkov na zmenových postoch. „Ani jedna spoločnosť nevedela uvedené ochranné pomôcky dodať s termínom dodania 16. marca 2020,“ konštatoval hovorca SEPS. Od orgánov štátnej správy a samosprávy SEPS zistila, že Magistrát hlavného mesta SR Bratislava odoberá tieto pomôcky od spoločnosti JAMINI A, s. r. o. Tú SEPS kontaktovala a v pondelok ráno dostala cenovú ponuku. „O 12:30 bol nami požadovaný tovar dodaný. Žiadna iná nami oslovená spoločnosť tak nebola schopná urobiť. Cenovú ponuku od JAMINI A nebolo možné porovnať so žiadnou inou cenovou ponukou, keďže ani jedna nami oslovená spoločnosť nemala skladové zásoby tovaru, ktorý bol požadovaný,“ dodal Deák.
Aktuálny počet zamestnancov spoločnosti SEPS je 550, z nich je približne 200 kľúčových pre prevádzku a riadenie prenosovej sústavy. Spoločnosť SEPS podľa Deáka zrealizovala len jednorazový nákup respirátorov FFP2 v nevyhnutnom počte tisíc kusov, v jednotkovej cene 23,50 eura bez DPH. Tento počet mal pokryť minimálnu dobu do obstarania ďalších ochranných rúšok, resp. respirátorov. „Respirátory boli obstarané pre pracoviská s nepretržitou dobou prevádzky, kde v prípade prerušenia prevádzky z dôvodu nákazy zamestnancov koronavírusom by bolo ohrozené bezpečné, spoľahlivé a nepretržité prevádzkovanie prenosovej sústavy SR,“ uzavrel hovorca spoločnosti.
Ako uviedla v pondelok TIS, šéfom bezpečnosti v SEPS je Ján Vaľo starší. Spoločnosť nakupovala od firmy JAMINI A, s. r. o., v ktorej pôsobí aj Ján Vaľo mladší. Podľa TIS boli respirátory predražené o desaťnásobok. Obdobným podozreniam čelí aj hlavné mesto Bratislava, ktoré rovnako nakupovalo v tejto spoločnosti. Pomocou analýzy portálu hlidacstatu.cz TIS porovnala aj 189 nákupov českých verejných inštitúcií z tohto mesiaca, ktorým respirátory FFP2 (alebo ich ekvivalent) dodávalo 78 firiem. Priemerná cena nákupu dosiahla podľa mimovládky 5,83 eura bez DPH, teda štvrtinu hodnoty, za akú nakupoval SEPS.

zdroj: SITA

Tlačové správy