K privilégiám našej doby a priestoru, kde žijeme, patrí sloboda pohybu. V rámci Európy sa môžeme sa vybrať na väčšinu miest, kam nás srdce ťahá a pustia pracovné povinnosti. Na pár dní medzi vianočnými sviatkami a Novým rokom sa neoplatí cestovať ďaleko, ale chcelo by to zase nejakú poriadnejšiu zmenu oproti každodennému stereotypu. A kúru krásnym prostredím ako zmenu oproti každodennej jednotvárnosti 😊. Výborný tip je ľahko dostupná, krásna a počasím priateľská Florencia.

Pohľad z Piazzale Michelangelo na Florenciu – osembokú kupolu dómu, Palazzo Vecchio s jeho vežou a most Ponte Vechio cez rieku Arno v pozadí

Monument monumentov

Čím v tomto talianskom meste začať? Neprehliadnuteľným, a nielen pre svoje grandiózne rozmery, je Dóm Santa Maria del Fiore. Jeho súčasný vzhľad je výsledkom prác prebiehajúcich niekoľkých storočí. Preslávili ho najmä renesančná kupola navrhnutá architektom Filippom Brunelleschim, ktorá je ešte aj dnes považovaná za zázrak stavebnej techniky, a novogotická predná fasáda z 19. storočia obložená tromi druhmi mramoru. Určite si nedajte ujsť príležitosť obzrieť si chrám aj zvnútra a pozrieť sa na celé mesto z kupoly dómu. Prehliadka dómu ponúka množstvo prekvapení – technických, architektonických i výtvarných.

Výzdoba kupoly Dóm Santa Maria del Fiore

Symbol mesta

Zo všetkých výnimočných artefaktov, ktoré nájdeme vo Florencii, je asi jej najvýraznejším symbolom Dávid Michelangela Buonarrotiho. Nájdete ho na viacerých miestach, originál v galérii Galleria dell’Accademia. Pôvodne stál na námestí Piazza della Signoria pri vchode do florentskej radnice Palazzo Vecchio, odkiaľ sochu presunuli na súčasné miesto a na námestí ďalej odoláva nástrahám počasia jej kópia. Michelangelo ju ako 26-ročný vytesal z jedného bloku carrarského mramoru, ktorý viacerí jeho predchodcovia považovali za nepoužiteľný. A nakoniec je z neho azda najslávnejšia socha na svete… Ak chcete Dávida vidieť v plnej kráse, zájdite sa pozrieť na originál do galérie 😊.

Dávid Michelangela Buonarrotiho

Najslávnejšia galéria s renesančnou maľbou

Pri rieke Arno, neďaleko vychýreného mosta Ponte Vechio  v múzeu umenia Uffizi nájdete najlepšiu zbierku talianskej renesančnej maľby na svete, najmä florentskej školy. Rozsiahla zbierka obsahuje florentské maľby z neskorej gotiky v období renesancie a manierizmu. Preslávili ju aj obrazy Sandra Botticelliho – Primavera a Zrodenie Venuše.

Botticelliho Primavera

Ak máte slabosť pre tento typ umenia, alebo slávnu trojicu talianskych majstrov – Leonarda da Vinci, Michelangela a Rafaela, určite sa nedajte odradiť dlhým radom turistov pred bránou galérie. Dnes sú aj možnosti kúpiť si prednostný vstup online.

Pohľad z Uffizi na most Ponte Vechio  a rieku Arno

Živé renesančné mesto

Florencia získala slávu najmä vďaka veľkým dielam a osobnostiam minulosti. V tomto meste je sezóna prakticky po celý rok, stále tu máte čo robiť, kam ísť, čo obdivovať. Všetky stavby sú umeleckými dielami, v ktorých nájdete množstvo ďalších umeleckých diel. Mesto sa zrodilo z génia ľudí, ktorí v ňom žili, popri už spomenutých výtvarných umelcoch to boli aj slávni muži rodiny Medici – vládcovia mesta, alebo Galileo, Dante, Machiavelli a množstvo ďalších. Zanechali v ňom hlbokú stopu, vďaka ktorej chodíme do Florencie tak veľmi radi aj my v dnešných časoch. Na prelome rokov je naozaj krásnou a príjemnou destináciou na aktívny oddych.

Dóm Santa Maria del Fiore

Adriana Komorníková