Dlhšie a teplejšie dni inšpirujú tráviť čo najmenej času doma a vybrať sa spoznávať. A netreba chodiť ďaleko, stačí sa poobzerať po Slovensku. Inšpiráciou v týchto pohnutých časoch a umeleckým zážitkom je návšteva vily známeho slovenského maliara Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici.

 

Pocta starému talianskemu výtvarnému umeniu – Skuteckého vila – zaujme už pri pohľade z ulice. A ak dovolíte, aby sa vám jej krása prihovorila zblízka, nazriete do rodiny jej pôvodného majiteľa.

Dominik Skutecký prišiel do Banskej Bystrice už ako maliar, ktorý si získal obecenstvo a meno v talianskych Benátkach. So svojou rodinou sa usadil vo vile, ktorú si nechal postaviť podľa vlastných návrhov inšpirovaných starým talianskym umením. Fasáda vyjadruje umelcov obdiv k velikánom renesancie Rafaelovi a Tizianovi, a tiež jeho životné a umelecké krédo: „Ars et amor“ („Umenie a láska“), „Labor et gloria“ („Práca a sláva“).

Duch miesta

Dom, ktorý je dnes súčasťou Stredoslovenskej galérie, svojou striedmosťou a krásou pozýva nazrieť aj ďalej. Vitajte v dobrých časoch, keď sa umeniu darilo a ateliér Dominika Skuteckého bol šťastným miestom plným rodinnej pohody takej viditeľnej z umelcových obrazov, ktoré sú vo vile vystavené. Genius loci je nezabudnuteľným momentom návštevy galérie popri výtvarnej bohatosti a silnej výpovedi diel. Vo vile nájdete aj najznámejší zo Skuteckého obrazov „Trh v Banskej Bystrici“.

Potomkovia maliara

Potomkovia slávneho maliara si zažili aj časy veľmi ťažké. Väčšina z nich tragicky zahynula počas druhej svetovej vojny, napríklad jeho syn, známy architekt Alexander Skutecký, spoluautor projektu Justičného paláca v Bratislave. Ako jeden z mála členov tejto výnimočnej rodiny, ktorý vojnové besnenie prežil, bol vnuk Dominika Skuteckého Peter Karvaš. A hoci sa stal úspešným spisovateľom a dramatikom, povojnový vývoj v Československu zariadil, že ďalšiu históriu banskobystrickej vily, v ktorej sa narodil, už on písať nemohol.

ak

Radi varíte, pečiete? Radi cestujete? Chceli by ste odporučiť nejaký film, knihu, výstavu? Podeľte sa so svojimi receptmi a zážitkami na premeny@sepsas.sk alebo kontaktujte A. Komorníkovú na klapke 2216.